środa, 22 lutego

Polska na psychoterapię?

wróć do wydarzeń

Od psychoterapii do terapii przez literaturę i sztukę

Goście: prof. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz, dr Karina Jarzyńska

Widzimy się 22 lutego o godz. 18.30 online. Zobacz wydarzenie na FB.

Z dużych badań fokusowych (raport do pobrania) wynika, że w Polsce coraz powszechniejsze staje się żądanie dostępu bezpłatnej psychoterapii. Co ciekawe, formułują je osoby z klas ludowych. Psychoterapia nie jest już kojarzona jako wielkomiejska fanaberia lub forma pomocy przeznaczona dla osób z poważnymi zaburzeniami. Brak stabilności, wojna w Ukrainie, pandemia odbiły się na naszym zdrowiu, a szczególnie dotkliwie na młodych. Terapia ma zapewniona przez państwo.

Czy terapia to sposób na radzenie są z problemami takimi jak wojna czy pandemia?

Czy Polska ma zasoby kadrowe, aby zaoferować wsparcie psychologiczne?

Czy można powiedzieć, że nasz państwo produkuje systemowo ludzi, którzy będą potrzebować terapii? A może polska kultura?

Czy w narodzie, którego tożsamość stopiła się się hasłami o uszlachetniającym cierpieniu i niesieniu swojego krzyża jest miejsce na zmianę mentalności?

Gościnie:


prof. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz – kieruje Zakładem Psychoporfilaktyki i Psychoterapii w Instytucie Psychologii UJ, specjalistka psychologii klinicznej oraz psychologii i psychoterapii egzystencjalnej, psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

dr Karina Jarzyńska – wykładowczyni Katedry Historii Literatury Polskiej XX Wieku na Wydziale Polonistyki UJ, badaczka jej relacji z religią i sztukami wizualnymi, wykształcenie zdobywała Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych, na Wydziale Polonistycznym, UJ a także na Uniwersytecie w Paryżu i Yale University

wróć do wydarzeń