Science First

Instytut Psychologii UJ oraz stowarzyszenie All In UJ łączą siły prezentując najnowsze odkrycia nauki oraz ich zastosowania w badaniach i codziennym życiu.

O projekcie

Projekt Science First to comiesięczny program popularno-naukowy, do którego zapraszamy przedstawicieli_ki różnych dyscyplin zajmujących się jednak podobnym problemem badawczym.  Z naszym cyklem podróżujemy po całym Krakowie, a każde wydanie transmitujemy online. Spotykamy się w wybrane środy każdego miesiąca o g. 18.30. Szczegółowe informacje sprawdzisz przy każdym wydarzeniu.

Każdego miesiąca dyskutujemy na inny temat, a punktem wyjścia są badania prowadzone w Instytucie Psychologii UJ. Prowadzenie: dr Samuel Nowak oraz Marzena Bodek i Gustaw Kopras.

Sezony

  • Sezon 5

  • Sezon 4

  • Sezon 3

  • Sezon 2

  • Sezon 1

Sezony

Sezon 5

01
środa, 26 października

Jak Cie widzą, tak Cię…

zobacz więcej
środa, 26 października

Jak Cie widzą, tak Cię…

Skąd biorą się oceny i stereotypy na temat innych ludzi?

Goście: dr Piotr Dragon (IPs UJ) oraz Marianna Maśnik (DOM EQ, Federacja Znaki Równości)

Widzimy się na Targowej2 o godz. 18.30

Na codzień nieustannie ocenianiamy innych i sami jesteśmy oceniani. W społeczeństwie uzależnionym od mediów społecznościowych tempo rozchodzenia się opinii lub plotek na temat różnych osób jest błyskawiczne. Złudna anonimowość jeszcze bardziej popycha internautów do wygłaszania szkodliwych i raniących komentarzy.

Na jakiej podstawie oceniamy innych? Jak bycie ocenianym wpływa na naszą psychikę i nasze zachowania?

Skąd biorą się stereotypy? Dlaczego tak często pojawia się potrzeba oceniania ludzi?

Jak walczyć z krzywdzącymi stereotypami i jak pozbyć się własnej potrzeby kategoryzowania innych?

Te i wiele innych kwestii poruszymy z naszymi gośćmi:

dr. Piotrem Dragonem, pracującym w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowo zajmuje się zagadnieniami z obszarów poznania i postrzegania społecznego, a także metodologią psychologii.

Marianną Maśnik, która jest koordynuje działania Krakowskiego Centrum Równości DOM EQ – miejsca, gdzie każda osoba, niezależnie od orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej. Zajmuje się tworzeniem bezpiecznej przestrzeni oraz organizowaniem wydarzeń dla społeczności korzystającej z centrum.

Biorąc udział w wydarzeniu wyrażasz zgodę na wykorzystanie Twojego wizerunku w mediach społecznościowych organizatora tj. Stowarzyszenia All In UJ. 

02
środa, 9 listopada

Smutek i melancholia

zobacz więcej
środa, 9 listopada

Smutek i melancholia

Trudne emocje w kulturze wymuszonego optymizmu

O smutku i melancholii w czasach wymuszonego optymizmu rozmawiać będziemy z prof. Bernadettą Izydorczyk, badaczką z Instytutu Psychologii UJ i Krajowym Konsultantem ds. Psychologii Klinicznej oraz dr Olgą Szmidt, literaturoznawczynią i krytyczką literacką i telewizyjną z Katedry Krytyki Współczesnej na Wydziale Polonistyki UJ.

Widzimy się w Bałtyku o godz. 18.30.

03
środa, 14 grudnia

Trening mózgu

zobacz więcej
środa, 14 grudnia

Trening mózgu

O tym jak się uczyć, aby się nauczyć i nie tylko

Goście: dr Krystian Barzykowski (IPs UJ) oraz Zbigniew Janczukiewicz (Nausika)

Widzimy się na o godz. 18.30 w TU i Ówdzie przy ul. Wiślnej 5 oraz online. Zobacz wydarzenie na Facebooku.

Postaramy się udzielić odpowiedzi na pytania:
Jak się uczyć efektywnie?
Jak zdobywanie wiedzy wpływa na mózg?
Jak trenować umiejętności poznawcze?
Czy gry mogą pomóc w edukacji?

Goście:
dr Krystian Barzykowski – zajmuje się poznawczą psychologią eksperymentalną, zagadnieniami diagnozy psychologicznej oraz psychologii międzykulturowej. Jest członkiem Applied Memory Research Laboratory w Instytucie Psychologii UJ.

Zbigniew Janczukiewicz – jest założycielem Nausiki – fundacji projektującej i upowszechniającej innowacyjne metody edukacyjne, m.in. gry planszowe, treningi umiejętności miękkich, gry argumentacyjne. Nauczyciel filozofii i etyki, twórca gier planszowych i fabularnych, animator klubów dyskusyjnych.

Porozmawiamy w środę 14 grudnia o godz. 18:30. Zapraszamy do oglądania transmisji FB i YT All In UJ lub udziału stacjonarnego. Do zobaczenia w TU i Ówdzie na Wiślnej 5.

Biorąc udział w wydarzeniu wyrażasz zgodę na wykorzystanie Twojego wizerunku w mediach społecznościowych organizatora tj. Stowarzyszenia All In UJ. 

04
środa, 25 stycznia

Leniuchowanie. Od nic nierobienia i bezproduktywności do dewzrostu

zobacz więcej
środa, 25 stycznia

Leniuchowanie. Od nic nierobienia i bezproduktywności do dewzrostu

Widzimy się o g. 18.30 w LostBarze przy ul. Szewskiej 20 i online.

Wydarzenie na Facebooku.

Goście: dr Joanna Grzymała-Moszczyńska, dr Maciej Grodzicki

Czy musimy cały czas „robić rzeczy”?

Jaką wartość mają dla człowieka nicnierobienie i leniuchowanie?

Jak na naszą kondycję psychiczną wpływa praca w gospodarce skoncentrowanej na „więcej i więcej”?

Czy nadszedł czas, aby pracować i produkować mniej, a gospodarkę przestawić na #dewzrost?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą nasi goście:

dr Joanna Grzymała-Moszczyńska – psycholożka społeczna pracująca w Instytucie Psychologii UJ. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na szeroko rozumianej psychologii działań zbiorowych, ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania w ruch klimatyczny i związki zawodowe oraz przeciwdziałania wypaleniu aktywistycznemu. Swoje zainteresowania naukowe łączy z zaangażowaniem społecznym i działaniami.

dr Maciej Grodzicki – adiunkt w Katedrze Ekonomii Matematycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego działalność naukowa skupia się wokół obszarów międzynarodowej ekonomii politycznej, globalnych łańcuchów wartości, ekonomii rozwoju i makroekonomii, ekonomii ekologicznej oraz wspólnych zasobów.

05
środa, 22 lutego

Polska na psychoterapię?

zobacz więcej
środa, 22 lutego

Polska na psychoterapię?

Od psychoterapii do terapii przez literaturę i sztukę

Goście: prof. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz, dr Karina Jarzyńska

Widzimy się 22 lutego o godz. 18.30 online. Zobacz wydarzenie na FB.

Z dużych badań fokusowych (raport do pobrania) wynika, że w Polsce coraz powszechniejsze staje się żądanie dostępu bezpłatnej psychoterapii. Co ciekawe, formułują je osoby z klas ludowych. Psychoterapia nie jest już kojarzona jako wielkomiejska fanaberia lub forma pomocy przeznaczona dla osób z poważnymi zaburzeniami. Brak stabilności, wojna w Ukrainie, pandemia odbiły się na naszym zdrowiu, a szczególnie dotkliwie na młodych. Terapia ma zapewniona przez państwo.

Czy terapia to sposób na radzenie są z problemami takimi jak wojna czy pandemia?

Czy Polska ma zasoby kadrowe, aby zaoferować wsparcie psychologiczne?

Czy można powiedzieć, że nasz państwo produkuje systemowo ludzi, którzy będą potrzebować terapii? A może polska kultura?

Czy w narodzie, którego tożsamość stopiła się się hasłami o uszlachetniającym cierpieniu i niesieniu swojego krzyża jest miejsce na zmianę mentalności?

Gościnie:


prof. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz – kieruje Zakładem Psychoporfilaktyki i Psychoterapii w Instytucie Psychologii UJ, specjalistka psychologii klinicznej oraz psychologii i psychoterapii egzystencjalnej, psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

dr Karina Jarzyńska – wykładowczyni Katedry Historii Literatury Polskiej XX Wieku na Wydziale Polonistyki UJ, badaczka jej relacji z religią i sztukami wizualnymi, wykształcenie zdobywała Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych, na Wydziale Polonistycznym, UJ a także na Uniwersytecie w Paryżu i Yale University

06
środa, 15 marca

Co mamy w genach?

zobacz więcej
środa, 15 marca

Co mamy w genach?

Tożsamość, zachowanie, seksualność

Widzimy się w środę 15 marca o godz. 18.30 w Pałacu Potockich oraz online.

Wydarzenie na Facebooku.

W jakim stopniu geny odpowiadają za nasze zdolności umysłowe?

Do jakiego stopnia zaburzenia psychiczne mogą być uwarunkowane genetycznie?

W jaki sposób kształtuje się nasza tożsamość płciowa i orientacja seksualna?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą:

prof. Wojciech Dragan – psycholog, biolog, doktor habilitowany nauk społecznych

prof. Małgorzata Lenartowicz – biolożka i genetyczka, pracownica naukowa Zakładu Genetyki i Ewolucjonizmu UJ


07
środa, 12 kwietnia

Cel uświęca środki?

zobacz więcej
środa, 12 kwietnia

Cel uświęca środki?

Dlaczego nie angażujemy się w politykę i aktywizm

Widzimy się w środę 12 kwietnia o godz. 18.30 w Hevre +1

Wydarzenie na Facebooku.

Badanie przeprowadzone w 2020 roku na grupie ponad 900 aktywistów pokazało, że ponad 90 proc. z nich wiąże swoją działalność z poczuciem misji. 70 proc. zadeklarowało, że czerpie z takiej działalności satysfakcję oraz znajduje w niej cel i sens. Mimo to, coraz mniej ludzi angażuje się w działalność aktywistyczną – może się to bowiem wiązać z wieloma problemami, wśród których najpowszechniejszymi są zmęczenie i stres.
W jaki sposób młodzi ludzie mogą zaangażować się w lokalny aktywizm?
Czy działalność aktywistyczna młodych ma realny wpływ na politykę globalną?
Jak często aktywistów dotyka wypalenie?
Na te i wiele innych pytań odpowiedzą:

dr Katarzyna Jaśko diunktka w Instytucie Psychologii UJ, pracownica Zakładu Psychologii Społecznej UJ. Kierowniczka Change Lab i członkini Centre for Social Cognitive Studies

Krzysztof Jędrzejek, przedstawiciel Extinction Rebellion, czyli międzynarodowego ruchu wykorzystującego akcje masowego obywatelskiego nieposłuszeństwa w celu wymuszenia na rządach działań zapobiegających zmianom klimatu.

Praca naukowa dr Katarzyny Jaśko prowadzona jest w ramach projektu GRIEG „Od apatii do przemocowego ekstremizmu: Motywacyjne podstawy zaangażowania politycznego”. Projekt GRIEG korzysta z dofinansowania o wartości 1 156 000 €  otrzymanego od Norwegii. Celem projektu jest zbadanie psychologicznych podstaw różnych form zaangażowania politycznego.”

08
środa, 10 maja

Seksualność a język

zobacz więcej
środa, 10 maja

Seksualność a język

Z powodów od nas niezależnych musieliśmy odwołać to wydanie SF 🙁 Obiecujemy, że wrócimy do tematu w roku akademickim 2023/2024.

Jak język kształtuje naszą seksualność i odwrotnie

Goście: dr hab. Grzegorz Iniewicz, dr Katarzyna Trzeciak

Widzimy się w Pauzie o godz. 18.30

Zobacz wydarzenie na Facebooku.

Seksualność jest ważnym aspektem życia człowieka, który nieustannie pozostaje pod wpływem różnych czynników kulturowych, społecznych i osobistych. Słowa, których używamy, sposób, w jaki się komunikujemy oraz normy, którymi się kierujemy, odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu naszej tożsamości płciowej i szeroko rozumianej seksualności. W 8. epizodzie 5. sezonu naszego projektu przyjrzymy się, jaki związek zachodzi między seksualnością a językiem, spróbujemy się wówczas pochylić nad takimi problemami jak:

– wpływ języka na kształtowanie się tożsamości seksualnej

– wykorzystywanie języka w edukacji seksualnej i jego skuteczność

– rola języka w kształtowaniu postaw wobec różnych orientacji i tożsamości płciowej

Te i wiele innych kwestii poruszymy z naszymi gośćmi:

dr hab. Grzegorzem Iniewiczem prof. UJ – profesor nadzwyczajny w Zakładzie Psychologii Klinicznej Instytut Psychologii UJ, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, superwizor, seksuolog kliniczny.

dr Katarzyną Trzeciak – adiunktką z doktoratem w Katedrze Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ, krytyczka i badaczka literatury, prowadzącą m.in. zajęcia “Gender: Strategie queer: emancypacja, estetyka, mainstream”.

Biorąc udział w wydarzeniu wyrażasz zgodę na wykorzystanie Twojego wizerunku w mediach społecznościowych współorganizatora tj. Stowarzyszenia All In UJ. 

09
wtorek, 6 czerwca

Szczęście

zobacz więcej
wtorek, 6 czerwca

Szczęście

Wtorek, 6 czerwca, g.18.30, Bałtyk, ul. Nowowiejska 11

Zobacz wydarzenie na Facebooku.

To będzie szczególne wydanie „Science First” i nie tylko ze względu na temat.
Oglądając bajki, od najmłodszych lat uczymy się jednego – każda historia ostatecznie ma szczęśliwe zakończenie. Dopiero po latach odkrywamy, że szczęście nie jest takie łatwe do osiągnięcia. Prawie wszyscy marzymy o happy endzie, ale czy w prawdziwym życiu jest on w ogóle możliwy?

Czym jest szczęście i jak patrzy na nie psychoterapia?
Czy można zobaczyć szczęście? Jak wygląda mózg szczęśliwej osoby? Co o szczęściu mówią neuronauki?
A może szczęście to ideologiczna kategoria dla oportunistów i, jak mówił filozof Slavoj Žižek, „if you want to be happy, just remain stupid”?

Goście:

dr Anna Bańbura – psychoterapeutka i wykładowczyni w Instytucie Psychologii UJ, która w swojej pracy badawczej zajmuje się m. in. społecznym funkcjonowaniem osób z zaburzeniami psychicznymi, stygmatyzacją oraz doświadczeniem traumy.

prof. Marek Binder – wykładowca Instytutu Psychologii UJ, neurobiolog zajmujący się badaniem poziomu świadomości pacjentów za pomocą technik obrazowania komputerowego.

Prowadzenie Marzena Bodek i (po raz ostatni) dr Samuel Nowak.

Sezon 4

01
środa, 13 października

Samoocena, czyli jak dobrze żyć ze sobą

zobacz więcej
środa, 13 października

Samoocena, czyli jak dobrze żyć ze sobą

Czym jest samoocena, jak rozumie i bada ja psychologia?

Dlaczego niektórzy i niektóre z nas mają zaniżoną samoocenę?

Czy zawyżona samoocena może być problemem?

Czy źródła naszej samooceny są psychiczne czy biologiczne?

Jak samoocena wiąże się z normami społecznymi?

Zapraszamy na pierwsze w tym roku wydanie “Science First”, programu popularnonaukowego, który przygotowują dla Was Instytut Psychologii UJ oraz Stowarzyszenie All in UJ. To już czwarty sezon!

Naszymi gośćmi będą: psycholog prof. Romuald Polczyk i socjolożka dr Ewa Krzaklewska.

Uwaga: ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązuje rejestracja. Wymagane szczepienie przeciw COVID-19.

02
środa, 17 listopada

Kłopoty z nacjonalizmem

zobacz więcej
środa, 17 listopada

Kłopoty z nacjonalizmem

Czym jest nacjonalizm i postawy nacjonalistyczne?

Czy patriotyzm jest formą nacjonalizmu?

Jak ludzie budują więzi w oparciu o narodowość?

Czy wpływ grup o nacjonalistycznym nacechowaniu ma wpływ np. na chęć szczepień?

I co na to wszystko na nowoczesna psychologia?

Zapraszamy na kolejne wydanie SF, w którym porozmawiamy o kłopotach z nacjonalizmem. W pewnym sensie większość z nas jest nacjonalistkami – czujemy, że przynależymy do wspólnoty opartej na języku i historii. W potocznym znaczeniu nacjonalizm oznacza bezkrytyczny i skrajny patriotyzm. Te dwie perspektywy połączymy w dyskusji, w której udział wezmą: prof. Maciej Sekerdej, psycholog społeczny, badacz postaw nacjonalistycznych i patriotycznych, także kontekście pandemii COVID-19 oraz prof. Tomasz Z. Majkowski, kulturoznawca, groznawca oraz badacz kultury popularnej.

Zobacz wydarzenie na Facebooku.

Prowadzenie: dr Samuel Nowak, Tomasz Pytko

03
środa, 19 stycznia

Fascynująca, inspirująca, przerażająca. Jak twórczość bada psychologia?

zobacz więcej
środa, 19 stycznia

Fascynująca, inspirująca, przerażająca. Jak twórczość bada psychologia?

Czy istnieje przepis na twórcę doskonałego?

 Czy ludzie twórczy mają jakieś wspólne cechy?

 Jaka jest rola emocji w procesie twórczym?

 Czy przykładem twórczości są nowa wiedza naukowa, techniczne wynalazki albo idee?

 Wreszcie, czy można nauczyć się, jak być twórczym?

 I co na to wszystko nowoczesna psychologia?

Zapraszamy na najnowsze wydarzenie z cyklu Science First. Tym razem podejmiemy temat psychologii twórczości. Na co dzień mamy styczność z różnorodnymi formami sztuki. Warto się jednak zastanowić, jakie procesy zachodziły w umysłach artystów podczas tworzenia ich dzieł. Co kierowało twórcami podczas ich pracy?

Na ten temat porozmawiamy z prof. Aleksandrą Tokarz z Instytutu Psychologii UJ oraz dr Renatą Pater z Instytutu Pedagogiki UJ.

Prowadzenie: Marzena Bodek (All In UJ) i Samuel Nowak (Instytut Psychologii UJ).

Zapraszamy już w najbliższą środę 19 stycznia o godzinie 18:30. Transmisja odbędzie się online i będzie dostępna na FB i YT All In UJ.

Łącze do transmisji na YouTube.

04
środa, 9 lutego

Samotność – kondycja ludzka czy cywilizacyjna?

zobacz więcej
środa, 9 lutego

Samotność – kondycja ludzka czy cywilizacyjna?

Czym jest samotność?

Czy samotność może być chroniczna?

Czy samotność to stan obiektywny?

A może samotności sprzyja sposób w jaki rozwija się cywilizacja przemysłowa?

Zapraszamy na najnowsze wydarzenie z cyklu Science First. Tym razem podejmiemy temat samotności. Zapewne każdy z nas w którymś momencie życia odczuwał samotność, a wielu z nas przeżywało ją choćby podczas lockdownu. 

Czy mimo możliwości szybkiego komunikowania się z ludźmi na całym świecie łatwiej jest poczuć się odizolowanym od innych ludzi? 

Odpowiedzi na te pytania szukać będą gościnie spotkania:

dr Agata Blaut – adiunktka w Zakładzie Psychologii Klinicznej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się poznawczymi aspektami zaburzeń lękowych i depresji. Jej badania dotyczą mechanizmów tendencyjnego funkcjonowania procesów pamięci i uwagi.

prof. Monika Świerkosz – wykładowczyni Wydziału Polonistyki UJ. Zajmuje się prozą kobiecą, historią feminizmu i teorią krytyczną. Ostatnio wydała: „Arachne i Atena. Literatura, polityka i kobiecy klasycyzm” (2017).

Prowadzenie: Marzena Bodek (All In UJ) i dr Samuel Nowak (Instytut Psychologii UJ).

05
środa, 27 kwietnia

Dwujęzyczny umysł – w perspektywie neuronauki i nie tylko

zobacz więcej
środa, 27 kwietnia

Dwujęzyczny umysł – w perspektywie neuronauki i nie tylko

Co tak naprawdę oznacza pojęcie „dwujęzyczność” i kogo możemy nim określać?

W jaki sposób działa mózg wielojęzycznej osoby?

Czy to prawda, że przełączając się między językami automatycznie zmieniamy swoje zachowanie?

Czy szanse na dobre przyswojenie drugiego/kolejnego języka rzeczywiście maleją wraz z wiekiem?

Serdecznie zapraszamy na najnowsze wydarzenie z cyklu Science First. Tym razem podejmiemy temat dwujęzyczności. Większość z nas posługuje się w jakimś stopniu co najmniej jednym językiem obcym, a normą się uczenie dzieci drugiego języka już od najmłodszych lat. 

Czy to znaczy, że wszyscy jesteśmy wielojęzyczni? Co mówią na ten temat neuronauki i jak badają rozwój naszych kompetencji językowych?

Rozmawiać będziemy z

Prof. Zofią Wodniecką-Chlipalską,wykładowczynią w Instytucie Psychologii UJ, kierującą Laboratorium Psychologii Języka i Dwujęzyczności „LangUsta”.

dr Pawłem Dybałą, adiunktem w Instytucie Bliskiego i Dlekiego Wschodu, orientalistą, literaturoznawcą i kulturoznawcą specjalizującym się w języku japońskim, a także badającym m.in. przetwarzanie języków naturalnych, metafor i humoru.

Obejrzyj transmisję na YouTube lub transmisję na Facebooku.

Zapraszamy już w środę 27 kwietnia o godzinie 18:30. Spotkamy się w księgarni Massolit Books & Cafe przy ul. Felicjanek 4.

06
środa, 18 maja

Jak pomagać innym i zadbać o siebie w czasie kryzysu uchodźczego

zobacz więcej
środa, 18 maja

Jak pomagać innym i zadbać o siebie w czasie kryzysu uchodźczego

Jeszcze niedawno cały świat był pod wrażeniem ogromnego, ogólnonarodowego zrywu do pomocy osobom uciekającym z Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji. Wielu z nas poświeciło ogrom czasu i własnych zasobów, choć niejednokrotnie nasze impulsywne działania nie były tymi najbardziej efektywnymi.

Obecnie ten pierwotny entuzjazm w widoczny sposób cichnie, a coraz mniej osób zagłębia się w wiadomości płynące z ogarniętej wojną Ukrainy.

Jak pomagać rozsądnie i tak, aby nasze działania rzeczywiście były wsparciem, a nie balastem?

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne i mieć siłę na długotrwałą i systematyczną pomoc?

Co zrobić, aby nie ulec pokusie przedkładania wagi swojej pracy ponad głosy i doświadczenia osób uchodzczych?

Te i wiele innych kwestii poruszymy z naszymi gośćmi:

 Dr Anną Bańburą-Nowak, wykładowczynią Instytutu Psychologii UJ i psychoterapeutką zajmująca się m. in. osobami dotkniętymi zaburzeniami związanymi z traumą

 Aliną Szczurek reprezentującą Laboratorium Pokoju Salam Lab, które aktywnie angażuje się w pomoc osobom uchodźczym z Ukrainy i nie tylko.

Porozmawiamy już w najbliższą środę 18 maja o godz. 18:30. Zapraszamy do oglądania transmisji (jak zawsze na FB i YT All In UJ) lub udziału stacjonarnego – tym razem spotkamy się w Przestrzeni Pełnej Czasu przy ul. Świętego Wawrzyńca 18.

07
środa, 8 czerwca

Toksyczne związki. Od psychologii do kultury popularnej

zobacz więcej
środa, 8 czerwca

Toksyczne związki. Od psychologii do kultury popularnej

W naszej kulturze ciągle jesteśmy bombardowani wizerunkami różnych par, a relacje te powodują niejednokrotnie zacięte dyskusje i tworzenie się obozów kibicujących preferowanym historiom romansów. Wraz z ich dużą liczbą, naturalne będzie to, że niektóre z nich będą związkami zdrowymi dla ich uczestników, a inne nie do końca.

Jak zatem rozpoznać związek, który można nazwać toksycznym?

Jak takie relacje wyglądają od strony psychologicznej?

Czy pokazywanie toksycznych związków w popkulturze może być szkodliwe?

Na te, i więcej pytań odpowiedzą:

prof. Magdalena Śmieja, która pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się psychologią bliskich związków, szczególnie z perspektywy motywowanego poznania. Prowadzi też badania nad wzruszeniem i wstrętem. Jest autorką monografii „W związku z inteligencją emocjonalną – rola inteligencji emocjonalnej w relacjach społecznych i związkach intymnych”, współautorką Testu Inteligencji Emocjonalnej (TIE) oraz współredaktorką książki „Inteligencja emocjonalna: fakty, mity, kontrowersje”.

Katarzyna Czajka -Kominiarczuk, prowadząca bloga Zwierz popkulturalny, gdzie pisze o wszystkim dotyczącym książek, filmów, seriali a nawet opery. Z wykształcenia jest socjolożką i historyczką. Jest także autorką książek popularnonaukowych, których tematy krążą głównie popkultury, jak w przypadku publikacji „Oscary. Sekrety największej nagrody filmówej” czy „Seriale. Do następnego odcinka”.

Dyskusję przeprowadzimy już w środę 08.06 o 18:30 w HEVRE oraz na Facebooku i YT All In UJ. Łącza udostępnimy wkrótce.

Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu Samorządu Studenckiego UJ. Dziękujemy! 

Do zobaczenia!

08
środa, 22 grudnia

Pseudonauka. Oszustwa, zabobony i półprawdy

zobacz więcej
środa, 22 grudnia

Pseudonauka. Oszustwa, zabobony i półprawdy

Dlaczego ludzie wierzą w homeopatię?
Skąd wiara, że tzw. terapia integracji sensorycznej może przynieść korzyści dla dzieci z autyzmem?
Dlaczego rodzice wierzą, że szczepienia są szkodliwe?

Zapraszamy na specjalne spotkanie S/F współorganizowane z nowopowstającym Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon.

Razem porozmawiamy o tym, dlaczego nauka, która przyniosła nam przecież postęp, zdrowie i lepsze życie, przegrywa z półprawdą, oszustwem i zabobonem. Będziemy demistyfkować pseudonaukowe oszustwa i wyjaśniać obiegowe półprawdy. Rozprawiamy się z homeopatią, antyszczepionkowcami i pseudonauką w rodzaju terapii integracji sensorycznej.

Gośćmi S/F będą:
dr hab. Przemysław Bąbel (Instytut Psychologii UJ)
Piotr Szymański, dyrektor MCN Cogiteon
Prowadzenie:
Inesa Yeghiazaryan (All In UJ)
Beata Seweryn (MCN Cogiteon)

Spotkanie odbędzie się w niezwykłej scenerii zabytkowego budynku Katedry Anatomii CM UJ przy Kopernika 12. Spotykamy się w środę (10.04) o godzinie 18.00.

Patron medialny: Radiofonia 100,5 FM
Partner projektu : CogNeS http://cognes.psychologia.uj.edu.pl,

Sezon 3

01
środa, 24 lutego

Supermózg?

zobacz więcej
środa, 24 lutego

Supermózg?

Czym różnią się mózgi istot innych niż ludzie?

Czy i czym mózgi ludzi różnią się od mózgów zwierząt?

Czy i czym różnimy się od zwierząt?

Czym jest ludzkie Ja?

Chociaż od czasu Kartezjuesza, który zwierzęta uważał za bezwolne maszyny, minęło klika wieków, niektórzy wciąż zatrzymali się na tym etapie nauki. Niegdyś uważano też, że asymetria ludzkiego mózgu to przejaw i wytłumaczenie naszej gatunkowej specyfiki. A co wiemy obecnie? Jak mówić o zwierzętach innych niż ludzie? Czy zwierzętom należą się prawa?

To tylko niektóre pytania jakie stawiamy sobie przed kolejną dyskusją cyklu. Naszymi gośćmi będą:

Dr hab. Piotr Wolski, prof. UJ z Zakładu Psychologii Eksperymentalnej w Instytucie Psychologii UJ, badacz w Laboratorium Neuropsychologii Eksperymentalnej.

Dr hab. Joanna Hańderek Prof. UJ. Wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Działaczka społeczna. Zajmuje się: filozofią kultury i filozofią współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem postkolonializmu, globalizacji, gender, multikulturalizmu i ekoetyki.

Prowadzenie: Tomasz Pytko i Samuel Nowak

02
czwartek, 3 czerwca

Czujesz, że to już koniec? Klimat, emocje, depresja.

zobacz więcej
czwartek, 3 czerwca

Czujesz, że to już koniec? Klimat, emocje, depresja.

Finał sezonu trzeciego

Posłuchaj podcastu ze spotkania.

Obejrzyj zapis transmisji  Facebooku i YouTube.

All In UJ i Instytut Psychologii UJ łączą siły prezentując najnowsze odkrycia nauki i ich zastosowania w badaniach i codziennym życiu. Science First to praktyczne spojrzenie na naukę.

Zapraszamy na SF s03e09: Czujesz, że to już koniec? Klimat, emocje, depresja. Będzie to finał 3 sezonu SF! W wydaniu poświęconym depresji klimatycznej gościć będziemy

dr Weronikę Kałwak z Instytutu Psychologii UJ oraz dr hab. Katarzynę Jasikowską z Instytutu Socjologii UJ.

W rozmowie poruszymy tematy takie jak: depresja klimatyczna jako choroba cywilizacyjna; historia, kontekst i jednostka chorobowa; radzenie sobie z lękiem, które powoduje; społeczny wymiar depresji klimatycznej; depresja klimatyczna jako choroba pokoleniowa roczników 2000. Zwrócimy również uwagę na rolę edukacji w społecznym rozumieniu sytuacji, w której globalnie się znajdujemy. Popatrzymy krytycznie na własne uniwersyteckie podwórko.

Prowadzenie: dr Samuel Nowak, Tomasz Pytko

Partnerem odcinka jest Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, dziękujemy za wsparcie.

03
środa, 27 maja

Ziomale, typy, osobnicy. Psychologia męskości w XXI wieku

zobacz więcej
środa, 27 maja

Ziomale, typy, osobnicy. Psychologia męskości w XXI wieku

.

Od Pekinu przez Moskwę, Warszawę, Brukselę po Waszyngton: wszyscy dyskutują o tym, co to znaczyć być mężczyzną. W debatach tych mieszają się przekonania, wyobrażenia, popkulturowe klisze i wreszcie codzienne doświadczenia. Hasło kryzysu męskości to już banał, bo o tym, że męskość jest w kryzysie, słyszmy od lat. Ale to właściwie znaczy? A może męskość zawsze była w kryzysie? Może zawsze mieliśmy do czynienia z konkurencyjnymi projektami męskości?

Czy i co łączy tak różnych mężczyzn jak Timothée Chalamet, członkowie zespołu BTS, Szczepan Twardoch, Daniel Kaluuya, Robert Lewandowski czy Finn Wolfhard?

Czy współcześni chłopcy i mężczyźni borykają się ze szczególnymi problemami?

Co to znaczy być mężczyzną? A może nigdy nie istniał żaden oryginał, ideał męskości?

I wreszcie – co na to wszystko nowoczesna psychologia?

To tylko niektóre pytania jakie stawiamy sobie przed kolejną dyskusją cyklu. Naszymi gośćmi będą:

Prof. Grzegorz Iniewicz z Instytutu Psychologii UJ.

Dr Bernadetta Janusz z Zakładu Terapii Rodzin i Psychosomatyki w Instytucie Psychiatrii UJ-CM.

Prowadzenie: Samuel Nowak, Tomasz Pytko

Transmisja na żywo na Facebooku  i YouTube All In UJ.

04
środa, 31 marca

Za wszelką cenę. Różne oblicza ekstremizmu.

zobacz więcej
środa, 31 marca

Za wszelką cenę. Różne oblicza ekstremizmu.

Wydanie specjalne

Co znaczy być esktremistką?

Czy można być twórcą ekstremalnym,

ekstremalną aktywistką na rzecz ochrony klimatu,

ekstremalną demokratką

lub ekstremalnie wierzącym?

To będzie wyjątkowe wydanie „Science First”, bo inicjujemy w nim nowy cykl „Punkt krytyczny”. Od kwietnia oba cykle będą odbywać się osobno. Wydanie realizowane wspólnie z All in UJ.

Punkt krytyczny to nowy popularno-naukowy talk show, gdzie krytyczną perspektywę nauki wykorzystujemy, aby przyjrzeć się wybranemu problemowi, co do którego panują „zdroworozsądkowe” przekonania.

Punkt bo zagęszczamy informacje.

Punkt krytyczny, z którego lepiej widać.

Punkt krytyczny bo krytyczny ogląd, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: trochę jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy zatem truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania. Cykl powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Naukowej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym “Society of the Future”

O wydarzeniu

W debacie publicznej coraz częściej słyszymy o różnych formach ekstremizmu, jesteśmy straszeni polaryzacją poglądów, strony politycznego sporu określają swoich przeciwników jako ekstremistów. Ale… czym jest ekstremizm? Jakie postawy psychologia określa jako ekstremistyczne – jakie normy są punktem odniesienia? Czy ekstremizm to problem polityki religii? A w przypadku religii – jak na religijny fundamentalizm patrzy socjologia?

Zapraszamy do interaktywnej dyskusji z naszymi ekspertkami. Gospodarze cyklu dr Samuel Nowak i Tomasz Pytko gościć będą dr Ewę Szumowską z Centre for Social Cognitive Studies Instytutu Psychologii UJ oraz dr hab. Katarzynę Zielińską prof. UJ z Instytutu Socjologii UJ, która kieruje Social (r)Evolutions Lab (SocRevLab) w POB FutureSoc.

Posłuchaj podcastu.

05
środa, 14 kwietnia

Śpiący mózg, śniący umysł

zobacz więcej
środa, 14 kwietnia

Śpiący mózg, śniący umysł

Co dzieje się z naszym mózgiem, gdy śpimy?

Czy skracanie snu jest bezpieczne dla zdrowia?

Dlaczego śnimy?

Wreszcie, czym są stany śpiączki?

Na przestrzeni życia nasze zapotrzebowanie na sen zmienia się, niemniej szacuje się, że osoba dożywająca sędziwego wieku przesypia ok. 20 lat swojego życia. Jak dbamy o ten szalenie istotny element naszej doby? Czy wiemy czym jest higiena snu? Sny, świadomość i jaźń znajduje się w kręgu zainteresowań wielu nauk od wieków, co o nich wiemy współcześnie? Czego dotyczą najnowsze badania? A co dzieje się z naszym umysłem w comie, czyli śpiączce? Kiedy w nią możemy zapaść, a kiedy staje się ona lekarstwem dla naszego organizmu?

To tylko niektóre pytania jakie stawiamy sobie przed kolejną dyskusją cyklu. Naszymi gośćmi będą:

Dr hab. Marek Binder, prof. UJ z Zakładu Psychofizjologii w Instytucie Psychologii UJ,

Dr Małgorzata Hołda, pracownica Laboratorium Psychologii Snu w Instytucie Psychologii UJ

Prowadzenie: Tomasz Pytko i Samuel Nowak

Dziękujemy Dyrekcji Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ za przyjęcie nas w progi Centru,

Podcast ze spotkania może odsłuać tutaj.

06
czwartek, 10 grudnia

Harder, faster, stronger! Psychologia i sporty ekstremalne

zobacz więcej
czwartek, 10 grudnia

Harder, faster, stronger! Psychologia i sporty ekstremalne

Jaka jest historia sportów ekstremalnych?

Jak sporty te przemieściły z marginesu do mainstreamu?

Kiedy sporty ekstremalne otwarły się na kobiety?

Skąd społeczne zapotrzebowanie na takie przeżycia?

Jak pracuje mózg osoby w trakcie takiego przeżycia?

Czy takie emocje uzależniają?

Udział wezmą:

prof. Aleksandra Gruszka-Gosiewska, zastępczyni dyrektora Instytutu Psychologii UJ, autorka i współautorka publikacji naukowych z zakresu m.in. psychologii twórczości, psychologii poznawczej i neuropsychologii. W latach 2004-2006 – jako laureatka Wellcome Trust Fellowship – pracowała w MRC Cognition and Brain Sciences Unit w Cambridge (Wielka Brytania).

Anna Tybor, skiaplnistka. Reprezentuje Polskę w zawodach krajowych i międzynarodowych. Brała udział m.in. w kilku edycjach Pucharu Świata, Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwach Europy. Zdobyła kilka razy Puchar Polski, oraz (w parze z Anną Figurą) wywalczyła Mistrzostwo Polski. Oprócz ski-alpinizmu pasjonuje się wspinaczką. W 2012r. zdobyła w Gruzji szczyt Kazbek (5034 m.), a w 2014 r. w Kirgistanie- Pik Lenina (7134 m). Szykuje się na wyprawę na Manaslu, z którego chce zjechać na nartach (8156 m)

gen. broni dr Mieczysław Bieniek, generał Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Instruktor spadochronowy klasy mistrzowskiej z ponad 3500 skokami na koncie, posiada uprawnienia instruktora spadochronowego armii amerykańskiej, belgijskiej, tureckiej, brytyjskiej i norweskiej. Członek Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego w Warszawie oraz w Waszyngtonie. Profesor wizytujący Kolegium Obrony NATO w Rzymie oraz National Defence University w Waszyngtonie.

Prowadzenie: ToMasz w Krakowie i Samuel Nowak

Posłuchaj podcastu ze spotkania.

07
czwartek, 21 stycznia

Trauma, pamięć, postpamięć

zobacz więcej
czwartek, 21 stycznia

Trauma, pamięć, postpamięć

Jak żyjemy po wielkiej traumie?

Trauma, pamięć, postpamięć. Jak żyjemy po wielkiej traumie?

Czym jest trauma?

Czym różni się inwidualnie a zbiorowo?

Czym jest pokolenie postpamięci?

Czy kultura masowa powinna dotykać tematów traumatycznych?

Czy kultura jest sposobem wychodzenia z traum?

Jakie współczesne wydarzenia mogą mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne w przyszłości?

To tylko niektóre pytania jakie stawiamy sobie przed kolejną dyskusją cyklu. Naszymi gośćmi będą:

Dr Bartosz Kwieciński adiunkt w Zakładzie Dziennikarstwa Instytutu Nauk Politycznych i Międzynarodowych UJ. Historyk filmu, medioznawca, badacz propagandy antysemickiej. Autor monografii „Obrazy i klisze. Między biegunami wizualnej pamięci Zagłady”. główny wykonawca dwóch grantów NPRH dotyczących pamięci kulturowej Zagłady i pogromów.

Dr Maria Kobielska adiunktka w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki UJ. Współzałożycielka Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci na WP UJ. Naukowo zajmuje się badaniem najnowszej literatury i kultury polskiej w kontekście pamięci, przeszłości i polityki.

Dr Weronika Kałwak pracowniczka Zakładu Psychologii Zdrowia w Instytucie Psychologii UJ. W 2018 roku obroniła pracę doktorską „O poznawaniu cudzego bólu – projekty, metody i praktyki.”. Realizuje grant Narodowego Centrum Nauki „Miniatura” poświęcony psychologicznego znaczenia pojęcia depresji klimatycznej.

Prowadzenie: Tomasz Pytko i Samuel Nowak

Posłuchaj podcastu ze spotkania.

08
środa, 28 października

This is the End? Nauka, klimat i polityka

zobacz więcej
środa, 28 października

This is the End? Nauka, klimat i polityka

Czy można posiadać wiedzę o katastrofie klimatycznej i jednocześnie ją ignorować?

Czym jest „paradoks wykształconej prawicy”?

Jak nauka może pomóc uratować planetę? ?

Czy nauka powinna być zaangażowana w aktywizm na rzecz klimatu?

I co na to wszystko nowoczesna psychologia?

Zapraszamy na nowy sezon Science First – poznaj praktyczny wymiar nauki!  W odcinku S03E01 porozmawiamy o nadciągającej katastrofie klimatycznej.

Udział wezmą:

dr Gabriela Czarnek i prof. Małgorzata Kossowska z Centre for Social Cognitive Studies w Instytucie Psychologii UJ oraz prof. Paulina Kramarz z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.

Prowadzenie: Tomasz Pytko i Samuel Nowak

Całość będziemy transmitować dla Was z niezwykłych wnętrz HEVRE,

09
środa, 25 listopada

Coaching: narzędzie spełnienia czy pacyfikacji?

zobacz więcej
środa, 25 listopada

Coaching: narzędzie spełnienia czy pacyfikacji?

Czym jest idea samorozwoju i jak spojrzeć na nią krytycznie?

Czy coaching to praktyka wsparcia, dzięki której sprawniej możemy realizować założone cele?

A może to kolejne narzędzie kontroli w czasach późnego kapitalizmu?

I co na to wszystko nowoczesna psychologia? 

Zapraszamy na drugi odcinek trzeciego sezonu „Science First” który poświęcimy coachingowi i coachom. Przyjrzymy się im z perspektywy psychologii pracy i motywacji oraz antropologii społeczno-kulturowej.

Udział wezmą:

dr Diana Kusik z Pracowni Emocji i Motywacji w Instytucie Psychologii UJ, autorka licznych artykułów z zakresu psychologii środowiska pracy i motywacji.

dr Michał Mokrzan Katedry Etnologii Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książki „Klasa, kapitał i coaching w dobie późnego kapitalizmu” (2019).

Prowadzenie: ToMasz w Krakowie i Samuel Nowak

Sezon 2

01
poniedziałek, 30 marca

Listy do Kwarantanny

zobacz więcej
poniedziałek, 30 marca

Listy do Kwarantanny

Mamy dla Was wydanie specjalne #SF!

Z oczywistych względów nie mogliśmy w tym miesiącu zorganizować otwartego spotkania, ale nie pozostawiamy Was bez naszego cyklu.

Prof. Małgorzata Opoczyńska-Morasiewicz, psychoterapeutka i kierowniczka Zakładu Psychologii Zdrowia w Instytut Psychologii UJ opowiedziała nam o psychologicznych aspektach odosobnienia i inicjatywie #ListyDoKwarantanny.

Nagranie rozmowy jest dostępne tutaj, a lada chwila również na Spotify.

Więcej informacji o listach znajdziecie na stronie kampanii.

Zapraszamy!

02
środa, 22 stycznia

Placebo – lek na ból?

zobacz więcej
środa, 22 stycznia

Placebo – lek na ból?

Pojawia się ból – pojawia się tabletka przeciwbólowa. Nic dziwnego, produkty te są reklamowane w telewizji tak często jak samochody. A czy zastanawiamy się nad tym, co jest jego źródlem, czym tak naprawdę jest, czy lek realnie zadziałała? A co jeśli tak samo zadziałałoby na nas placebo? To ono istnieje i jest stosowane? Ba wyniki badań wskazują, że użycie placebo może być w pewnych sytuacjach rzeczywiście korzystne dla pacjenta i dla przebiegu leczenia. O bólu i wpływie (lub braku wpływu) placebo porozmawiamy na styczniowym SF!

Skąd bierze się ból?
Czym jest placebo?
Czy placebo jest stosowane w medycynie często?
Czy placebo to oszustwo pacjenta czy jego ratunek?
Jak radzić sobie z bólem?
Czy środki przeciwbólowe działają czy głównie uzależniają?

Gośćmi S/F będą:
prof. Barbara Przewłocka, neurofarmakolog kierująca Zakładem Farmakologii Bólu w Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk,
dr hab. Przemysław Bąbel prof. UJ, psycholog, kierownik Zespołu Badania Bólu w Instytut Psychologii UJ.

Prowadzenie:
Tomasz Pytko
Aneta Kozdraś

Posłuchaj podcastu ze spotkania.

Spotkanie odbędzie się w HEVRE (poziom +1) w środę 22 stycznia o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Patron medialny: Radiofonia 100,5 FM
Partner projektu: CogNeS http://cognes.psychologia.uj.edu.pl
Organizatorzy: Nauka All In UJ oraz Instytut Psychologii UJ

Zapraszamy

03
wtorek, 30 czerwca

Przewodnicy zmysłów. O współpracy nauki, sztuki i technologii

zobacz więcej
wtorek, 30 czerwca

Przewodnicy zmysłów. O współpracy nauki, sztuki i technologii


Zapraszamy na FINAŁ 2. SEZONU „Science First”, który odbędzie się w sercu modernistycznej utopii: na Dużej Scenie Teatr Ludowy w Nowej Hucie! Spotkanie będzie transmitowane na żywo, więc będziemy czekać na Wasze pytania online!

Jak sztuka współpracuje z nauką?

Czym jest substytucja sensoryczna w sztukach wizualnych?

W jaki sposób nowe technologie zmieniają doświadczenia publiczności?

Punktem wyjścia spotkanie będzie realizowany w Teatrze Ludowym projekt “Przewodnicy zmysłów”. Ma on na celu stworzenie nowego formatu dzieła teatralnego w formie instalacji teatralnej dla osób niewidomych i jednocześnie dla osób widzących, który nie ogranicza się do zastosowania audiodeskrypcji i scenariusza w Braille’u, ale wykorzystując doświadczenie synestetyczne oddziałuje na odbiorców poprzez dostępne dla nich zmysły: słuch, dotyk, zapach, smak.

I tak scenograf nie skupi się więc na wizualnej stronie przestrzeni scenicznej, ale na fakturze lub temperaturze użytych materiałów, choreograf poszukuje takiego odpowiednika ruchu scenicznego, który ma szansę być odczuwalny dla widzów/odbiorców. Również kompozytor w toku kompozycji teatralnej muzyki używa wszelkich dostępnych form budowania i komponowania dźwięku jak chociażby nowoczesny system emisji wielokanałowego dźwięku.

Goście S/F:
Paweł Gwiaździński, filozof i kognitywista, pracownik C-LAB. Jego zainteresowania badawcze dotyczą poznania 4E, fenomenologii (stosowanej również w badaniach empirycznych i teoretycznych), badań świadomości i wzajemnych zależności między tymi dziedzinami. Pasjonuje się filozoficznymi podstawami współczesnych teorii umysłu i poznania oraz różnymi sposobami włączania ich w naukę, sztukę i technologię. Zainteresowania naukowe: – neuropenomenologia – kognitywistyka – filozofia umysłu – enaktywacja / ucieleśnienie / rozszerzenie / osadzenie poznania – substytucja sensoryczna

Justyna Łagowska – scenografka, autorka kostiumów, reżyserka, reżyserka świateł. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czerwcu 2015 debiutowała reżyserując „Alicję. Pod żadnym pozorem nie idź tam” M. Kmiecika w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie. W Teatrze Ludowym w ramach pierwszego modułu warsztatowego projektu “Przewodnicy zmysłów” zrealizowała spektakl – instalację “Rozbitkowie” z udziałem osób niewidomych i słabowidzących.

Marcin Wierzchowski – reżyser teatralny, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych. Reżyser spektakli mi.in „Sekretne życie Friedmanów” Teatru Ludowego, który zdobył Grand Prix 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, “Hańba” Teatru Ludowego – Grand Prix 59. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych, “Idiotów”, zrealizowanych w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi i “Nadchodzi chłopiec” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Jego najnowsza premiera “Solaris” odbędzie się w Teatrze Ludowym 19 czerwca. Spektakl jest realizowany w ramach drugiego modułu warsztatowego projektu “Przewodnicy zmysłów”.

Prowadzenie:
Samuel Nowak (Instytut Psychologii UJ)
Tomasz Pytko ToMasz w Krakowie

Partnerem głównym All In UJ jest LivinnX Kraków!

04
czwartek, 14 maja

Uwaga! Panika!

zobacz więcej
czwartek, 14 maja

Uwaga! Panika!

Nagranie rozmowy w ramach cyklu Science First – poznaj praktyczny wymiar nauki.

Rozmowa „Uwaga! Panika!” odbyła się bez udziału publiczności ze względu na pandemię. Rozmówczynią była dr Agata Blaut, adiunkt w zakładzie Psychologii Klinicznej Instytutu Psychologii UJ. Nasza rozmowa dotyczyła zaburzeń lękowych i depresji, szczególnie w ujęciu obecnego odosobnienia. Rozmowę z dr Agatą Blaut znajdziecie na:
Spotifyhttps://spoti.fi/2AgZ3z6
SoundCloudhttps://bit.ly/2ApLzRX
Deezerhttps://bit.ly/2SYeuCS
Apple Podcastshttps://apple.co/35T6SGT

05
czwartek, 19 grudnia

Seksedukacja / seksualizacja?

zobacz więcej
czwartek, 19 grudnia

Seksedukacja / seksualizacja?

Trudno o temat, który wywołuje obecnie więcej nieporozumień niż edukacja seksualna. Co chwilę pojawiają się newsy o dzieciach seksualizowanych w zachodnioeuropejskich żłobkach, chłopcach przebieranych za dziewczynki i demoralizacji młodzieży przez gorszącą seks-propagandę w szkołach. Właśnie dlatego kolejne spotkanie Science First – poznaj praktyczny wymiar nauki poświęcimy seksedukacji.

Czym jest edukacja seksualna?
Skąd panika moralna z nią związana?
Skąd pomysł, że prowadzi do seksualizacji i demoralizacji dzieci?
Co zawierają standardy Światowej Organizacji Zdrowia?
Jak rozmawiać o seksualności?
Czy panikę moralną związaną z seksualizacją możemy powiązać z nowoczesną obsesją na punkcie seksualności?
I co na to wszystko nowoczesna psychologia?

Gośćmi S/F będą:
Patrycja Wonatowska, Instytut Pozytywnej Seksualności – psycholożka, edukatorka, seksuolożka
prof. Grzegorz Iniewicz, Instytut Psychologii UJ, specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta, superwizor. Psychoterapeuta w Oddziale Klinicznym SU

Prowadzenie:
Tomasz Pytko
Samuel Nowak

Tegoroczne dyskusje będą publikowane w formie podcastów.

Spotkanie odbędzie się w HEVRE (poziom -1) w czwartek 19 grudnia o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Patron medialny: Radiofonia 100,5 FM
Partner projektu: CogNeS http://cognes.psychologia.uj.edu.pl
Organizatorzy: Nauka All In UJ oraz Instytut Psychologii UJ

06
czwartek, 28 listopada

Psychologia fitnessu

zobacz więcej
czwartek, 28 listopada

Psychologia fitnessu

W listopadzie porozmawiamy o psychologii fitnessu:
Czy wysiłek fizyczny rzeczywiście poprawia nasz nastrój?
Czy i w jaki sposób wysiłek fizyczny wpływa na pracę naszego mózgu?
Jak i co ćwiczyć, jak często, aby zachować psychiczny dobrostan?
Czy wellbeing i kultura fit to ideologiczna ściema czy wręcz przeciwnie, szansa na pełniejsze i zdrowsze życie?
I co na to wszystko nowoczesna nauka?

Gośćmi S/F będą:
Dr Tomasz Ligęza jest psychologiem, pracownikiem Instytutu Psychologii UJ, gdzie obecnie realizuje projekt badawczy dotyczący wpływu wysiłku fizycznego na funkcjonowanie emocjonalne mózgu osób zdrowych i cierpiących na depresję. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Tomek wystąpi w podwójnej roli: jako badacz oraz jako triathlonista amator zmagający się z cukrzycą typu 1 i podzieli się z nami wiedzą o wpływie wysiłku fizycznego (ale też diety i stylu życia) na funkcjonowanie psychiczne.

Anna Murawska jest psychologiem ze specjalnością psychologii sportu, absolwentką UJ i studentką AWF.
Zawodowo jest również trenerem personalnym i instruktorem fitness z wiedzą z zakresu odżywiania i psychodietetyki. Czarna w Akcji – FitCoach

Prowadzenie:
Tomasz Pytko
Samuel Nowak

Tegoroczne spotkania będą publikowane w formie podcastów.

Spotkanie odbędzie się w Forum Wydarzeń w środę 27.11 o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Patron medialny: Radiofonia 100,5 FM
Partner projektu: CogNeS http://cognes.psychologia.uj.edu.pl
Organizatorzy: Nauka All In UJ oraz Instytut Psychologii UJ

Spotkanie odbędzie się w Forum Wydarzeń w środę 16.10 o godzinie 18.00. Wstęp wolny.


Partner projektu : CogNeS http://cognes.psychologia.uj.edu.pl
Organizatorzy: Nauka All In UJ oraz Instytut Psychologii UJ

07
środa, 16 października

Czy psychodeliki uratują świat? Start sezonu

zobacz więcej
środa, 16 października

Czy psychodeliki uratują świat? Start sezonu

Spotkanie otwierające drugi sezon to także inauguracja nowego cyklu #NaukaWPigułce poświęconego substancjom psychoaktywnym. Kolejne spotkania SF i Nauki w pigułce będą odbywały się osobno.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka „Czy psychodeliki uratują świat?” Macieja Lorenca, wydana nakładem Wydawnictwa Krytyka Polityczna.

Po niemal pięciu dekadach wojny z narkotykami ugruntowane przekonanie o szkodliwości wszelkich substancji psychoaktywnych zaczyna rozpadać się pod naporem kolejnych dowodów naukowych. Badania pokazują, że psychodeliki mogą pomagać w leczeniu depresji, stresu pourazowego, uzależnień i lęku związanego z chorobami terminalnymi, ale również poprawiać jakość życia osób, które nie mają żadnych dolegliwości. Doświadczenia wywołane za pomocą tych substancji sprawiają, że z większym zrozumieniem podchodzimy do własnej osoby oraz innych ludzi.

Gośćmi S/F będą:
Maciej Lorenc, socjolog, tłumacz, współpracownik Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej i Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, współtwórca magazynu Trans/Wizje (2011-2015).

Małgorzata Pawłowska, psycholog, specjalistka terapii uzależnień, pracuje w poradni Monar w Krakowie.

Prowadzenie:
Justyna Hobot, Instytut Psychologii UJ
Tomasz Pytko, ToMasz w Krakowie
Tegoroczne spotkania będą publikowane w formie podcastów.

Spotkanie odbędzie się w Forum Wydarzeń w środę 16.10 o godzinie 18.00. Wstęp wolny.


Partner projektu : CogNeS http://cognes.psychologia.uj.edu.pl
Organizatorzy: Nauka All In UJ oraz Instytut Psychologii UJ

Sezon 1

01
środa, 12 grudnia

Sens życia po neuronaukach

zobacz więcej
środa, 12 grudnia

Sens życia po neuronaukach

Czy posiadamy wolną wolę?
Czy jesteśmy odpowiedzialni za nasze działania?
Co łączy nas ze zwięrzatami nie będącymi ludźmi?
Czego możemy nauczyć się od maszyn?

Wielką siłą nauki od zawsze było tłumaczenie świata dookoła nas. Najnowsze odkrycia z dziedziny neuronauk dostarczają jednak nie tylko nowej wiedzy, ale i przynoszą jeszcze więcej pytań. Przede wszystkim okazuje się, że być może nie jesteśmy jako ludzie aż tak wyjątkowi, jak lubimy o sobie myśleć. Zapraszamy na przedświąteczny odcinek Science First, gdzie porozmawiamy o tym jak nauka i technologia rzucają nowe świtało na wielkie pytania o sens życia oraz istotne człowieczeństwa.

Gośćmi S/F będą:
dr hab. Marek Binder, Instytut Psychologii UJ
dr Anna Olszewska, Wydział Humanistyczny AGH
Rozmowę poprowadzą ToMasz w Krakowie i dr Samuel Nowak.

Obejrzyj nagranie spotkania na FB.

#ScienceFirst #3 odbędzie się 12 grudnia o godzinie 18.30 w HEVRE (piętro +1).
Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak zastrzegamy sobie możliwość wprowadzenia zapisów w przypadku dużego zainteresowania.

Patron medialny: Radiofonia 100,5 FM
Partner projektu : CogNeS http://cognes.psychologia.uj.edu.pl
Organizatorzy: Nauka All In UJ oraz Instytut Psychologii UJ

02
poniedziałek, 15 października

Tolerancja w czasach niepewności

zobacz więcej
poniedziałek, 15 października

Tolerancja w czasach niepewności

All In UJ i Instytut Psychologii UJ łączą siły prezentując najnowsze odkrycia nauki i ich zastosowania w badaniach i codziennym życiu.


Nowy cykl #ScienceFirst to comiesięcznie spotkania popularno-naukowe, na które będziemy zapraszać przedstawicieli różnych dyscyplin. Każdego miesiąca dyskutować będziemy na inny temat związany z badaniami prowadzonymi w Instytut Psychologii UJ.

Czy na naszych oczach upada stary porządek świata? Skąd rosnące poparcie dla prawicowego populizmu? Co łączy Brexit, wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA i ruchy anti-choice? Dlaczego wielu z nas i naszych przyjaciół w sympatyzuje z populistami i fundamentalistami? I co na to wszystko nowoczesna psychologia społeczna?

Serię spotkań S/F inaugurujemy dyskusją wokół książki „Tolerancja w czasach niepewności”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Smak Słowa.

Udział wezmę autorki: prof. Małgorzata Kossowska, dr Ewa Szumowska i Paulina Szwed z Instytut Psychologii UJ
Prowadzenie: dr Samuel Nowak, ToMasz w Krakowie

#ScienceFirst #1 odbędzie się 15 października o godzinie 18.30 w auli Instytut Psychologii UJ (ul. Ingardena 6).
Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak zastrzegamy sobie możliwość wprowadzenia zapisów w przypadku dużego zainteresowania.

Patron medialny Radiofonia 100,5 FM
Partner projektu: CogNeS http://cognes.psychologia.uj.edu.pl
do zobaczenia,
Nauka All In UJ & Instytut Psychologii UJ 

Pokaż mniej

03
środa, 28 listopada

Halo, czy słyszysz mój kolor?

zobacz więcej
środa, 28 listopada

Halo, czy słyszysz mój kolor?

Czy można usłyszeć kolor nieba?
Czy można usłyszeć zieleń lasu?
Czy na pewno widzimy oczami?
Czy zawsze słyszymy uszami?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poszukamy w kolejnym odcinku S/F, którego tematem będzie Colorophone.

Colorophone to rewolucyjne urządzenie, które powstaje na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii NTNU – Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet. Pracujący tam Dominik Osiński opracował technologię przetwarzania kolorów na dźwięki: zmysły to nic innego jak dane, które docierają do naszego mózgu jako impulsy elektryczne. Jak pokazują najnowsze badania, dla mózgu nie znaczenia skąd one spływają – i tak korę wzrokową można aktywować informacją, która dociera do nas jako dźwięk.

Podczas spotkania porozmawiamy z twórcą Colorophone’u i osobami związanymi z projektem. Doświadszyczsz też wyjątkowych dźwiękopejzaży, dzięki imersyjnym projekcjom 360 stopni.

Goścmi S/F będą
Dominik Osiński, Assistant Professor, NTNU
Dr hab. Michał Wierzchoń, UJ
Dr Anna Anzulewicz, UJ

#ScienceFirst #2 odbędzie się 28 listopada o godzinie 18.30 w HEVRE (piętro +1).
Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak zastrzegamy sobie możliwość wprowadzenia zapisów w przypadku dużego zainteresowania.

04
środa, 20 marca

Łowcy umysłów: pamięć, zeznania, świadkowie

zobacz więcej
środa, 20 marca

Łowcy umysłów: pamięć, zeznania, świadkowie

Widzieliście film “Pamięć absolutna” Paula Verhoevena? Pamiętacie scenę, w której bohater grany przez Arnolada Schwarzeneggera ucieka z Marsa statkiem kosmicznym rozwijającym prędkość światła? Oh wait, czy bohater uciekał z Marsa czy z Jowisza? I czy statkiem kosmicznym? I czy w ogóle gdzieś uciekał?

Z podobnymi pytaniami mierzą się sądy, prokuratorzy i psycholodzy sądowi, gdy próbują dowiedzieć się, co dokładnie wydarzyło się badanej sprawie. Kto kłamie, kto mówi prawdę, a kto zmyśla, chociaż jest przekonany, że mówi prawdę? Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Science First – poznaj praktyczny wymiar nauki gdzie porozmawiamy o tym, co nowoczesna psychologia mówi nam o pamięci, świadkach i autentyczności zeznań.

Gośćmi S/F będą:
dr hab. Romulad Polczyk, prof. UJ (Instytut Psychologii UJ)
dr Paweł Czarnecki ( Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Prowadzenie: Tomasz Pytko (ToMasz w Krakowie), Samuel Nowak (Instytut Psychologii UJ)

#ScienceFirst #5 odbędzie się 20 marca o godzinie 18.00 w Artetece Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak zastrzegamy sobie możliwość wprowadzenia zapisów w przypadku dużego zainteresowania.

Zobacz nagranie spotkania na YT.

Patron medialny: Radiofonia 100,5 FM
Partner projektu : CogNeS http://cognes.psychologia.uj.edu.pl, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

05
środa, 16 stycznia

Czy umysł można trenować jak mięśnie?

zobacz więcej
środa, 16 stycznia

Czy umysł można trenować jak mięśnie?

Czy umysł można trenować, tak jak trenuje się mięśnie? Jak trzeba zorganizować trening mentalny, aby miał sens? Czy efekty takiego treningu są wydatne? Czy są długotrwałe? Czy efekty treningu generalizują się, obejmując nie tylko ćwiczoną funkcję lub sprawność, ale również sprawności ogólne, w tym – inteligencję? Czy ma znaczenie, kto trenuje – jaką ma wyjściową sprawność umysłową lub poziom inteligencji? Jak trening mentalny można przełożyć na sprawność fizyczną, jak korzystają z niego sportowcy?


Czwarte spotkanie cyklu #SF poświęcimy treningowi mentalnemu, podyskutujemy o odwiecznym marzeniu ulepszania samego siebie. Punktem wyjścia spotkania będzie najnowsza książka prof. Nęcki – „Trening poznawczy” wydana przez Smak Słowa.

Gośćmi S/F będą:
prof. Edward Nęcka, Instytut Psychologii UJ
Aleksandra Adamiec, psycholog sportu


Rozmowę poprowadzą ToMasz w Krakowie i dr Samuel Nowak.

Patron medialny: Radiofonia 100,5 FM
Partner projektu : CogNeS http://cognes.psychologia.uj.edu.plWojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Organizatorzy: Nauka All In UJ oraz Instytut Psychologii UJ

06
wtorek, 14 maja

Inteligencja emocjonalna dla par i dla singli

zobacz więcej
wtorek, 14 maja

Inteligencja emocjonalna dla par i dla singli

Zapewne słyszałyście i słyszeliście o inteligencji emocjonalnej. Pod koniec lat 90. ubiegłego pojęcie to szturmem wdarło się do mainstreamu. Wydawało się także, że będzie wielkim przełomem w psychologii.

Czym jednak dokładnie jest inteligencja emocjonalna?

Kiedy i jakie zdolności emocjonalne okazują się przydatne w bliskich związkach?

Jak wpływa na nasze relacje?

I co na to wszystko nowoczesna eksperymentalna psychologia?

Punktem wyjścia kolejnego spotkania #SF będzie książka “W związku z inteligencją emocjonalną” dr Magdaleny Śmiei, z którą porozmawiamy o praktycznym wymiarze jej badań.

Gośćmi S/F będą:
dr Magdalena Śmieja (Instytut Psychologii UJ)
Beniamin Bukowski (doktorant Instytut Filozofii UJ, absolwent Wydziału Reżyserii Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie)
Prowadzenie:
ToMasz w Krakowie
dr Samuel Nowak

Zapraszamy i pary, i singli.

Spotkanie odbędzie się w Forum Wydarzeń. Spotykamy się we wtorek (14.05) o godzinie 18.00.

Patron medialny: Radiofonia 100,5 FM
Partner projektu : CogNeS http://cognes.psychologia.uj.edu.pl,

07
środa, 12 czerwca

Ty jesteś zmianą! Finał sezonu

zobacz więcej
środa, 12 czerwca

Ty jesteś zmianą! Finał sezonu

Co sprawia, że mamy odwagę marzyć o lepszym świecie?
Dlaczego mobilizujemy się na rzecz zmiany?
Kiedy energia buntu zaczyna być produktywna?

Zapraszamy na kolejne spotkanie S/F, podczas którego porozmawiamy o psychologii protestów. Punktem wyjścia będą najnowsze badania zespołu pod kierunkiem dr Katarzyny Jaśko i dr Marty Szastok. Pod lupę wzięto głośne protesty m.i.n w Puszczy Białowieskiej, i Czarne Marsze. Zespół zbadał pozytywne emocje wynikające z zaangażowania w ważną dla siebie sprawę społeczną. Pod lupę wzięto poczucie dumy, znaczenia i siły, jakie uczestnicy i uczestniczki protestów czerpali ze swojego zaangażowania. Naszym gościem będzie również fotoreporter Filip Radwański, który współpracuje z licznymi tytułami i agencjami prasowymi relacjonując m.in. liczne protesty i manifestacje.

Wyniki badań finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki ukazały się w The Journal of Social Issues.

Gośćmi S/F będą:
dr Katarzyna Jaśko
dr Joanna Grzymała-Moszczyńska
Filip Radwański – fotoreporter
Prowadzenie:
ToMasz w Krakowie
dr Samuel Nowak

Finałowe spotkanie odbędzie się w Instytut Psychologii UJ. Spotykamy się w środę (12.06) o godzinie 18.30.

Obejrzyj nagranie spotkania.

Patron medialny: Radiofonia 100,5 FM
Partner projektu : CogNeS http://cognes.psychologia.uj.edu.pl,
Organizatorzy: Nauka All In UJ oraz Instytut Psychologii UJ