środa, 31 marca

Za wszelką cenę. Różne oblicza ekstremizmu.

wróć do wydarzeń

Wydanie specjalne

Co znaczy być esktremistką?

Czy można być twórcą ekstremalnym,

ekstremalną aktywistką na rzecz ochrony klimatu,

ekstremalną demokratką

lub ekstremalnie wierzącym?

To będzie wyjątkowe wydanie „Science First”, bo inicjujemy w nim nowy cykl „Punkt krytyczny”. Od kwietnia oba cykle będą odbywać się osobno. Wydanie realizowane wspólnie z All in UJ.

Punkt krytyczny to nowy popularno-naukowy talk show, gdzie krytyczną perspektywę nauki wykorzystujemy, aby przyjrzeć się wybranemu problemowi, co do którego panują „zdroworozsądkowe” przekonania.

Punkt bo zagęszczamy informacje.

Punkt krytyczny, z którego lepiej widać.

Punkt krytyczny bo krytyczny ogląd, poprzez mnożenie wątpliwości, może prowadzić do zmiany poglądów na daną sprawę: trochę jak w fizyce, kiedy następuje zmiana układu fizycznego w stan o odmiennych właściwościach i gdy nie można rozróżnić obu stanów. Kwestionujemy zatem truizmy i za sprawą nauki demaskujemy popularne mity oraz przekonania. Cykl powstaje w ramach Inicjatywy Doskonałości Naukowej na UJ w Priorytetowym Obszarze Badawczym “Society of the Future”

O wydarzeniu

W debacie publicznej coraz częściej słyszymy o różnych formach ekstremizmu, jesteśmy straszeni polaryzacją poglądów, strony politycznego sporu określają swoich przeciwników jako ekstremistów. Ale… czym jest ekstremizm? Jakie postawy psychologia określa jako ekstremistyczne – jakie normy są punktem odniesienia? Czy ekstremizm to problem polityki religii? A w przypadku religii – jak na religijny fundamentalizm patrzy socjologia?

Zapraszamy do interaktywnej dyskusji z naszymi ekspertkami. Gospodarze cyklu dr Samuel Nowak i Tomasz Pytko gościć będą dr Ewę Szumowską z Centre for Social Cognitive Studies Instytutu Psychologii UJ oraz dr hab. Katarzynę Zielińską prof. UJ z Instytutu Socjologii UJ, która kieruje Social (r)Evolutions Lab (SocRevLab) w POB FutureSoc.

Posłuchaj podcastu.

wróć do wydarzeń