środa, 16 października

Czy psychodeliki uratują świat? Start sezonu

wróć do wydarzeń

Spotkanie otwierające drugi sezon to także inauguracja nowego cyklu #NaukaWPigułce poświęconego substancjom psychoaktywnym. Kolejne spotkania SF i Nauki w pigułce będą odbywały się osobno.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka „Czy psychodeliki uratują świat?” Macieja Lorenca, wydana nakładem Wydawnictwa Krytyka Polityczna.

Po niemal pięciu dekadach wojny z narkotykami ugruntowane przekonanie o szkodliwości wszelkich substancji psychoaktywnych zaczyna rozpadać się pod naporem kolejnych dowodów naukowych. Badania pokazują, że psychodeliki mogą pomagać w leczeniu depresji, stresu pourazowego, uzależnień i lęku związanego z chorobami terminalnymi, ale również poprawiać jakość życia osób, które nie mają żadnych dolegliwości. Doświadczenia wywołane za pomocą tych substancji sprawiają, że z większym zrozumieniem podchodzimy do własnej osoby oraz innych ludzi.

Gośćmi S/F będą:
Maciej Lorenc, socjolog, tłumacz, współpracownik Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej i Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, współtwórca magazynu Trans/Wizje (2011-2015).

Małgorzata Pawłowska, psycholog, specjalistka terapii uzależnień, pracuje w poradni Monar w Krakowie.

Prowadzenie:
Justyna Hobot, Instytut Psychologii UJ
Tomasz Pytko, ToMasz w Krakowie
Tegoroczne spotkania będą publikowane w formie podcastów.

Spotkanie odbędzie się w Forum Wydarzeń w środę 16.10 o godzinie 18.00. Wstęp wolny.


Partner projektu : CogNeS http://cognes.psychologia.uj.edu.pl
Organizatorzy: Nauka All In UJ oraz Instytut Psychologii UJ

wróć do wydarzeń