wtorek, 30 czerwca

Przewodnicy zmysłów. O współpracy nauki, sztuki i technologii

wróć do wydarzeń


Zapraszamy na FINAŁ 2. SEZONU „Science First”, który odbędzie się w sercu modernistycznej utopii: na Dużej Scenie Teatr Ludowy w Nowej Hucie! Spotkanie będzie transmitowane na żywo, więc będziemy czekać na Wasze pytania online!

Jak sztuka współpracuje z nauką?

Czym jest substytucja sensoryczna w sztukach wizualnych?

W jaki sposób nowe technologie zmieniają doświadczenia publiczności?

Punktem wyjścia spotkanie będzie realizowany w Teatrze Ludowym projekt “Przewodnicy zmysłów”. Ma on na celu stworzenie nowego formatu dzieła teatralnego w formie instalacji teatralnej dla osób niewidomych i jednocześnie dla osób widzących, który nie ogranicza się do zastosowania audiodeskrypcji i scenariusza w Braille’u, ale wykorzystując doświadczenie synestetyczne oddziałuje na odbiorców poprzez dostępne dla nich zmysły: słuch, dotyk, zapach, smak.

I tak scenograf nie skupi się więc na wizualnej stronie przestrzeni scenicznej, ale na fakturze lub temperaturze użytych materiałów, choreograf poszukuje takiego odpowiednika ruchu scenicznego, który ma szansę być odczuwalny dla widzów/odbiorców. Również kompozytor w toku kompozycji teatralnej muzyki używa wszelkich dostępnych form budowania i komponowania dźwięku jak chociażby nowoczesny system emisji wielokanałowego dźwięku.

Goście S/F:
Paweł Gwiaździński, filozof i kognitywista, pracownik C-LAB. Jego zainteresowania badawcze dotyczą poznania 4E, fenomenologii (stosowanej również w badaniach empirycznych i teoretycznych), badań świadomości i wzajemnych zależności między tymi dziedzinami. Pasjonuje się filozoficznymi podstawami współczesnych teorii umysłu i poznania oraz różnymi sposobami włączania ich w naukę, sztukę i technologię. Zainteresowania naukowe: – neuropenomenologia – kognitywistyka – filozofia umysłu – enaktywacja / ucieleśnienie / rozszerzenie / osadzenie poznania – substytucja sensoryczna

Justyna Łagowska – scenografka, autorka kostiumów, reżyserka, reżyserka świateł. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czerwcu 2015 debiutowała reżyserując „Alicję. Pod żadnym pozorem nie idź tam” M. Kmiecika w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie. W Teatrze Ludowym w ramach pierwszego modułu warsztatowego projektu “Przewodnicy zmysłów” zrealizowała spektakl – instalację “Rozbitkowie” z udziałem osób niewidomych i słabowidzących.

Marcin Wierzchowski – reżyser teatralny, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych. Reżyser spektakli mi.in „Sekretne życie Friedmanów” Teatru Ludowego, który zdobył Grand Prix 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, “Hańba” Teatru Ludowego – Grand Prix 59. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych, “Idiotów”, zrealizowanych w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi i “Nadchodzi chłopiec” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Jego najnowsza premiera “Solaris” odbędzie się w Teatrze Ludowym 19 czerwca. Spektakl jest realizowany w ramach drugiego modułu warsztatowego projektu “Przewodnicy zmysłów”.

Prowadzenie:
Samuel Nowak (Instytut Psychologii UJ)
Tomasz Pytko ToMasz w Krakowie

Partnerem głównym All In UJ jest LivinnX Kraków!

wróć do wydarzeń