poniedziałek, 7 listopada

Przegląd czasopism z dr Weroniką Kałwak

W tym wydaniu POPP przyjrzymy się wybranym artykułom naukowym wspólnie z dr Weroniką Kałwak z Zakładu Psychoprofilaktyki i Psychoterapii. Porozmawiamy o depresji klimatycznej, emocjach klimatycznych w uroczej scenografii modernistycznego os. Podwawelskiego w Krakowie.

Dr Weronika Kałwak jest absolwentką psychologii i filozofii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest asystentką w Zakładzie Psychologii Zdrowia Instytut Psychologii UJ. Współpracuje z Laboratorium Badań świadomości C-LAB. Zajmuje się zagadnieniami filozoficznymi i metodologicznymi związanymi z poznaniem i badaniem doświadczenia bólu oraz innych doznań cielesnych. W 2018 roku obroniła pracę doktorską „O poznawaniu cudzego bólu – projekty, metody i praktyki.”. Realizuje grant Narodowe Centrum Nauki „Miniatura” poświęcony psychologicznego znaczenia pojęcia depresji klimatycznej.

Komentowane artykuły:

Budziszewska, M., & Jonsson, S. E. (2022, June 27). Talking About Climate Change and Eco-Anxiety in Psychotherapy: A Qualitative Analysis of Patients’ Experiences. „Psychotherapy. Advance online publication”.

Sangrevo, J. et al. (2022, vol. 76), Climate anxiety: Conceptual considerations, and connections with climate hope and action. „Global Environmental Change”.

Kruth, Ch., Pihkala P. (2022, vol. 13). Eco-anxiety: What it is and why it matters. „Frontiers in Psychology”.