czwartek, 25 maja

Opioidy: konieczne leki, zabójcze narkotyki

wróć do wydarzeń

czwartek, 25 maja 2023, g. 18.30, Hevre +1

Zobacz wydarzenie na Facebooku.

Majowe spotkanie poświęcimy opioidom – społecznym i zdrowotnym skutkom spożycia oraz kryzysowi opioidowemu w USA.

Opioidy, czyli m.in. oksykodon i morfina to szczególna grupa substancji psychoaktywnych, które bardzo szybko uzależniają na poziomie biologicznym. W medycynie na całym świecie stosowane są jako bardzo skuteczne leki przeciwbólowe. Stosowane rekreacyjnie uzależniają już w ciągu kilku-kilkunastu tygodni. Odstawienie opioidów możliwe jest tylko przy kontrolowanym przez lekarzy zastosowaniu innych substancji jak np. metadon lub naltrekson. 

Podczas debaty porozmawiamy o różnych aspektach związanych z opioidami, w tym o ich skuteczności, ryzyku uzależnienia, alternatywnych metodach łagodzenia bólu oraz o tym, jak zapobiegać uzależnieniu. Przyjrzymy się też epidemii opioidowej w USA, do której doprowadziły działania koncernu farmaceutycznego Purdue Pharma.

W rozmowie udział wezmą: 

dr hab. n. med. Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prof. UM, która kieruje Kliniką Medycyny Paliatywnej przy Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz Stowarzyszeniem Hospicjum Łódzkie.

Dawid Krawczyk, Krytyka Polityczna

Spotkania prowadzą: Justyna Hobot, neurobiolożka i filozofka umysłu oraz Samuel Nowak, specjalizujący się w studiach kulturowych.

wróć do wydarzeń