piątek, 22 lipca

Czy psychodeliki uratują świat?

wróć do wydarzeń

Start cyklu Nauka w pigułce łączymy z nowym sezonem Science First – poznaj praktyczny wymiar nauki. Kolejne spotkania SF i Nauki w pigułce będą odbywały się osobno.

Rozpoczynamy dysksują wokół książki „Czy psychodeliki uratują świat?” Macieja Lorenca wydanej nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. 

Po niemal pięciu dekadach wojny z narkotykami ugruntowane przekonanie o szkodliwości wszelkich substancji psychoaktywnych zaczyna rozpadać się pod naporem kolejnych dowodów naukowych. Badania pokazują, że psychodeliki mogą pomagać w leczeniu depresji, stresu pourazowego, uzależnień i lęku związanego z chorobami terminalnymi, ale również poprawiać jakość życia u osób, które nie mają żadnych dolegliwości. Doświadczenia mistyczne wywołane za pomocą tych substancji sprawiają, że z większym zrozumieniem podchodzimy do własnej osoby, innych ludzi i ekologii naszej planety. W odpowiednich warunkach prawie każdy może przeżyć tego rodzaju stany. 

Goście:

Maciej Lorenc, socjolog, tłumacz, współpracownik Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej i Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, współtwórca magazynu Trans/Wizje (2011-2015).

Maciej Lorenc, socjolog, tłumacz, współpracownik Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej i Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, współtwórca magazynu Trans/Wizje (2011-2015).

Małgorzata Pawłowska, psycholog, psychoterapeutka, specjalistka terapii uzależnień, pracuje w poradni Monar w Krakowie.

Prowadzenie:

Justyna Hobot, Instytut Psychologii UJ

Tomasz Pytko, ToMasz w Krakowie

Posłuchaj podcastu ze spotkania.

wróć do wydarzeń